Творчі відкриття, зроблені уві сні
Як би дивно це не виглядало, але величезна частина відкриттів була зроблена уві сні. Під час сну мозок продовжує безупинно працювати, а важливі дані логічно структуруються. Часом уві сні приходять і геніальні ідеї.
«Yesterday»
Мелодія «Yesterday» прийшла Полу Маккартні уві сні, і прокинувшись, він був упевнений, що просто раніше десь чув цю мелодію, а не склав її. Перший текст, наспіх придуманий на мелодію, містив слова «Scrambled eggs, Oh, my baby how I love your legs …», тому жартівливим робочою назвою пісні було Scrambled Egg («Яєчня»).
Термінатор
Ідея фільму буквально наснилася Джеймсу Камерону. Закінчивши роботу над своїм першим великим фільмом «Піраньї-2» в 1981 році, Кемерон захворів лихоманкою. У маренні він побачив чоловіка з червоним оком, який переслідував дівчину.
Інсулін
Ідея вироблення гормону інсуліну, який рятує життя хворих на цукровий діабет, прийшла канадському фізіологу Фредеріку Бантингу уві сні. Друг дитинства Бантінга помер від діабету в юному віці і вчений прагнув знайти спосіб перемогти недугу. На той момент, діабет був уже вивчений, відома була і роль інсуліну в лікуванні захворювання, проте до цих пір синтезувати інсулін нікому не вдавалося. Якось Бантінг знайшов статтю в одному медичному журналі про зв’язок діабету і підшлункової залози, після чого, прокинувшись серед ночі, вчений зробив запис: «перев’язати протоки підшлункової залози у собак. Почекати шість-вісім тижнів. Видалити і екстрагувати». Після цього сну Бантінг проводив експерименти на собаках доки не придумав ліки від діабету. У 1922 році інсулін був вперше використаний для лікування цукрового діабету у людини: Бантінг зробив ін’єкцію важко хворому 14-річному хлопчикові Леонарду Томпсону і тим самим врятував йому життя. За своє відкриття Бантінг отримав Нобелівську премію.
«Мізері» Стівена Кінга
Ідея «Мізері» виникла на початку 80-х, під час перельоту в Лондон. Кінг заснув і побачив сон, в якому популярний письменник потрапив у полон до своєї психічно хворої фанатки, яка живе на фермі. Уві сні також була присутня свинка Мізері, у письменника була зламана нога і він був замкнений як полонений. Прокинувшись, Кінг записав побачене на серветці, яку, згодом загубив. Особливо йому запам’яталися слова, вимовлені прихильницею в сновидінні: «Ні, сер, це не був злий жарт, коли я назвала мою свиню Мізері. Прошу вас так не думати, сер. Ні, я так назвала її в дусі шанування свого кумира, що є найчистіше на світі кохання. Вам повинно бути приємно»
Формула бензолу
Німецький хімік Фрідріх Кекуле на протязі декількох років шукав молекулярну структуру бензолу. Відома історія про те, що Кекуле представляв в своїй уяві бензол у вигляді змії з шести атомів вуглецю. Ідея ж про циклічність з’єднання прийшла йому уві сні 1865 року, коли уявна змія вкусила себе за хвіст. Фрідріху Кекуле вдалося на той час найбільш повно описати властивості бензолу.
Кровообіг
Фрідріху Бурдаха наснилася ідея про кровообіг. “Наснилося мені, що кров тече своєю власною силою і вперше спричиняє рух серця, так що розглядати останнє як причину руху крові – це все одно що пояснювати течію струмка вплином млину.”
«Антей» (АН-22)
Ідея хвостового оперення літака “Антей” (АН-22), прийшла авіаконструктору Олегу Антонову уві сні. Він довго креслив, намагався застосувати особливий підхід, але нічого не виходило. «Одного разу вночі, уві сні, перед моїми очима чітко окреслився хвіст літака, незвичайний за формою». Сон був настільки несподіваним, що конструктор прокинувся і замалював на клаптику паперу незвичайну конструкцію.